Molenaar (Witbier)

Witbier je žánr, který mě dlouho dobu míjel. Před rokem mi ho ale při natáčení rozhovoru do pořadu Na jedno domácí vychválil Jarda Miler, který v rámci rozhovoru zveřejnil i svůj recept. A já dostal chuť ho uvařit.

Trvalo to skoro rok. Konečně jsem se k tomu ale dostal. Vycházel jsem z Jardova receptu, změn bylo nakonec ale tolik, že ho můžu považovat jen za předlohu. Nicméně myslím, že u jedné várky nezůstane. Witbier si právě získal nového fanouška!

Linka citrusů i koření je velmi silná. Přesto není žádná složka přehnaná a celkově jde o velmi lehké pivo. Lehké pivo, kterému ale ony citrusy a koření dodávají super šmrnc. Navíc mi vyšla nižší stupňovitost, než jsem plánoval, takže tu mám letní pivo jako dělané!

Po 11 průměrných (či horších) várkách si v Brewfatheru dávám do hodnocení 5 hvězdiček. Ať žije Witbier!

Recept

Naspílaná mladina 27,3 l
OG 1,040 (10°P)
FG 1,008
ABV 4,2 %
IBU 21

Voda

Cl 37 | SO4 29

Sypání

Plzeňský slad - 2,4 kg
Pšeničné vločky - 1,5 kg
Pšeničný slad - 1 kg
Ovesné vločky - 0,3 kg

Rmutování

50 °C - 15 minut
62 °C - 45 minut
70 °C - 20 minut
77 °C - 0 minut

Chmelovar - 90 minut

Pekko - FWH - 13 g
Drcená semena koriandru - 0 minut - 17 g
Citronová kůra - 0 minut - 50 g
Pomerančová kůra - 0 minut - 33 g

Kvašení

Fermentis T-58 - teplota okolí 19 °C - nechat topit dle libosti



Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejlepší várky roku 2025

Nebulla (New England IPA)

Jak na úpravu receptu pro svoji varnu