Molenaar (Witbier)
Witbier je žánr, který mě dlouho dobu míjel. Před rokem mi ho ale při natáčení rozhovoru do pořadu Na jedno domácí vychválil Jarda Miler, který v rámci rozhovoru zveřejnil i svůj recept. A já dostal chuť ho uvařit.
Trvalo to skoro rok. Konečně jsem se k tomu ale dostal. Vycházel jsem z Jardova receptu, změn bylo nakonec ale tolik, že ho můžu považovat jen za předlohu. Nicméně myslím, že u jedné várky nezůstane. Witbier si právě získal nového fanouška!
Linka citrusů i koření je velmi silná. Přesto není žádná složka přehnaná a celkově jde o velmi lehké pivo. Lehké pivo, kterému ale ony citrusy a koření dodávají super šmrnc. Navíc mi vyšla nižší stupňovitost, než jsem plánoval, takže tu mám letní pivo jako dělané!
Po 11 průměrných (či horších) várkách si v Brewfatheru dávám do hodnocení 5 hvězdiček. Ať žije Witbier!
Recept
Voda
Sypání
Pšeničné vločky - 1,5 kg
Pšeničný slad - 1 kg
Ovesné vločky - 0,3 kg
Rmutování
62 °C - 45 minut
70 °C - 20 minut
77 °C - 0 minut
Chmelovar - 90 minut
Drcená semena koriandru - 0 minut - 17 g