Kid S (Session Sour IPA)
Sour IPA - mírně obskurní žánr, který jsem si ale oblíbil a uvařil jsem ho již potřetí. Tentokrát okořeněný ještě tím, že jde o session 9° variantu. (V plánu bylo teda jen 7°, ale nějak mi vyletěla výtěžnost.)
Prostě jsem udělal sypání, vodu, rmutování a chmelení jako na New England IPA, snížil jsem stupňovitost na 9° (resp. 7°) a zakvasil jsem to kvasinkama Philly Sour. Žádné složitosti.
Osvěžující letní pivo. A co mě trochu překvapilo - je jemné po všech stránkách. Vůně není tak výrazná jako u IPAs, a ani kyselost není tak výrazná jako u sour ales. Chtěl jsem trochu méně kyselosti, než je běžné, tak jsem rmutoval hlavně na složitější cukry. Možná jsem to krapek přehnal. Na soutěži mi kdysi u minulého Sour IPA napsali "absence kyselosti - neptaří do kategorie Kyseláče". Tady by možná porotci řekli totéž. Kyselé to je, ale na kyseláč možná málo. Nicméně moc pěkná věc. Na léto jako dělaná. Vlastně "na léto dělaná" - bez "jako".
Škoda jen, že to má nakonec 4,3 % alkoholu. To samozřejmě není žádná hrůza, ale původní plán byl 3 %. Inu, amyláze a kvasinkám někdy neporučíš.
Recept
Voda
Sypání
Ovesné vločky - 1 kg
Pšeničný slad - 0,5 kg
Rmutování
67 °C - 45 minut
72 °C - 10 minut
76 °C - 10 minut