Spät Abends (Märzen)
Dnes jsem degustoval hned dvě nová piva. Tím druhým je Märzen - česky březňák. Tradiční pivo bavorských oktoberfestů, v dnešní době vytlačené světlejším Festbierem. Polotmavý ležák, který se vařil v březnu a pak půl roku zrál v alpských jeskyních. Březen byl totiž v době před průmyslovým chlazením poslední příležitostí odkvasit ležák při teplotách dostatečně nízkých k čistému kvasnému profilu výsledného piva. Tyhle březnové ležáky schované až do zářijových oktoberfestových oslav byly tedy velmi cenněné.
Ono půlroční zrání je prý více tradicí než nutností. Nicméně uvařit březňák právě v březnu mi přišlo pěkné, takže když jsem měl zrovna v březnu k dispozici ležákové kvasnice, řekl jsem si, že bych měl tomuto (i pro mě téměr neznámému žánru) dát šanci.
A výsledkem je pivo výrazně sladové, až bohužel sladké. Asi jsem něco pokazil u kvašení, protože výsledná hustota (a tedy cukernatost) je až podezřele vysoká. Míra prokvašení velmi nízká. Sladkost tedy nedávám za vinu ani tak žánru jako spíše sobě. Pár Märzenů jsem pil a některé z nich byly velmi podobné, takže to asi není ani úplně mimo žánr. Ale kdyby to bylo sušší, určitě by to pivu slušelo víc.
Jinak víceméně přímočarý polotmavý ležák. Sladovost je spíše obilná než karamelová. Mohlo by to být fajn pivo. Jen kdyby to prokvasilo víc do sucha.
S kamarádem domovarníkem Tomášem Zubrem jsem se domluvili, že uvaříme oba Märzen podle stejného receptu. On to teda nestihl v březnu a v žertu mu tedy říkám, že uvařil spíše Aprilen, nicméně jeho pivo už taky zraje a naměřenou hustotu má výrazně nižší. Jsem zvědavý na první ochutnávku. Tuším, že to jeho by mohlo chutnat lépe.
Recept
Voda
Sypání
Mnichovký slad II - 4 kg
Plzeňský slad - 2,4 kg
Melanoidní slad - 0,3 kg
Rmutování
62 °C - 30 minut
72 °C - 30 minut
76 °C - 10 minut