Mikulambica (Lambic)

Je tady můj první mix-ferm. Mikulambica = zřejmě první mikulůvský lambic. Lambic, který jsem uvařil v únoru 2025 podle odborných rad Honzy Doubka, který mi poskytl i svou vlastní směs mikroorganismů pro kvašení tohoto piva (díky!). Myslel jsem, že ho nechám zrát déle, ale dnes jsem si psal s Jardou Milerem a ten mi tvrdil, že 14 měsíců je na první ochutnávku dostatečně dlouhá doba. A vzhledem k tomu, že jsem v sobotu na Litomyšlském korbelu ochutnal snad nejlepší lambicy v životě a už jsem se tedy na ten můj moc těšil, rozhodl jsem se využít jeho názoru jako výmluvy k tomu, abych už déle nečekal.

Nejsem napoprvé tak dobrý, jako mistři českého lambicu, kteří nám v sobotu dávali v Litomyšli okoštovat jejich výrobky. To jsem ani nečekal. Ale průšvih to není. Nějaký funk tam je, ocet tam není (což jsem si hodně oddechl) a ruší především výrazná kyselost, která by snad měla z časem ustoupit. Teda, ta kyselost je poměrně dost výrazná, ale trochu si to odpouštím, protože jsem nadšený z toho, že mám první vlastní lambic, a nechci si to nadšení kazit. Nakonec v Belgii jsem pil i podobně kyselé.

Ať žije mix-ferm. Už mi zraje doma Oud Bruin, druhý Lambic a do měsíce plánuju svým lambicem zaočkovat ještě raspberry imperial witbier. Tenhle kout pivního světa mě začíná fakt dost bavit!

Vývoj chuti

16 měsíců

Kyselost rychle mizí. Nečekal bych, že bude takový rozdíl mezi pivem starým 14 měsíců a 16 měsíců, ale roste to před očima do krásy. To mě nutí usuzovat, že ona přechodná kyselost asi nevznikla v demižonu nebo dřevěném sudu, ale zřejmě až při přidání dextrózy pro dokvašování v lahvi.

Ať vznikla jakkoliv, začíná z toho být opravdu velmi dobré pivo!

Recept

Naspílaná mladina 34 l
OG 1,050 (12,4°P)
FG 1,010
ABV 5,3 %
IBU 6

Sypání

Plzeňský slad - 4 kg
Pšeničný slad - 2 kg
Pšeničné vločky - 2 kg

Rmutování

60 °C - 10 minut
67 °C - 35 minut
72 °C - 35 minut
78 °C - 5 minut

Chmelovar - 90 minut

Žatecký poloraný červeňák - 30 minut - 35 g

Kvašení

Kvašeno hned od začátku směsí mikroorganismů od Honzy Doubka. Stran teploty nešlo o řízené kvašení. Cílem bylo se pohybovat nad 15 °C, ale ideálně ne moc v teple. Takže všechny tři fáze kvašení proběhly v "nejchladnější místnosti v domě". V zimě zhruba 16 °C, v létě možná 21 °C.

demižon - 2 měsíce
akátový sud - 9 měsíců
lahve - 4-4,5 g/l dextrózy - 3 měsíce



Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejlepší várky roku 2025

Nebulla (New England IPA)

Jak na úpravu receptu pro svoji varnu