Jan (Světlý ležák)
Já snad na ten ležák přijdu! Jedenáctý pokus a už to začíná chutnat tak, jak jsem si představoval.
Heslo pro vymýšlení tohoto receptu bylo "všeho ubrat". Nedávno mi došlo, že moje ležáky nejsou dobré proto, že je dělám příliš výrazné. Takže tentokrát méně chmele na vůni, žádný mnichov, žádné karamelové slady, žádný biscuit a melanoidu jen špetka. A opustil jsem to moje ležákové rmutování na extra nízké prokvašení. Člověk z toho nechce dělat West Coast IPA, ale přece jen příliš těla tomu českému pivu taky nesluší.
Určitě cesta dobrým směrem. Takhle dobrý ležák jsem ještě neměl. Ocenil bych jen malinko vyšší hořkost a možná ještě uberu chmele na druhém chmelení, ale o tom ještě nejsem přesvědčený.
Ale jo. Já to snad aj budu umět!
Vývoj chuti
5 týdnů
Recept
Sypání
Chit - 1 kg
Red X - 0,6 kg
Melanoidní slad - 0,2 kg
Rmutování
62 °C - 30 minut