Coco (Coconut Milkshake IPA)

Před časem nám nějaká návštěva dovezla balíček praženého kokosu. Půl roku se nám doma válel a nikdo ho nejedl. Co s ním? Černá piva s kokosem měl úplně neoslovují, ale už dlouho plánuju uvařit nějaký Milkshake IPA - styl vycházející z New England IPA, ale výrazně více "cukrářský". Ještě méně hořkosti, ještě více zbytkového cukru, hromada laktózy a často ovoce, vanilka, apod. Do toho by se kokos hodit mohl ne? K tomu chmel Sabro, který je sám o sobě poměrně kokosový, a recept byl na světě.

A dopadlo to skvěle. Takhle hutné tělo jsem dlouho nepil. Skoro jako nějaké jogurtové mléko. Jak by taky ne, když jsem tam nasypal kamion laktózy. I kokos je na jazyku krásně poznat. A vůně je čisté Sabro. Dost kokos, trochu mango, občas se mihne i ten nenáviděný kopr, který Sabro občas dělá, ale všehovšudy fajn.

Vůně v poho. Chuť boží. Kokos po půlroce pryč. Mise splněna.

Recept

Naspílaná mladina 49,5 l
OG 1,069 (16,8°P)
FG 1,024
ABV 5,9 %
IBU 16

Voda

Cl 210 | SO4 70

Sypání

Extra Pale Maris Otter - 9 kg
Ovesné vločky - 2 kg
Heidelberg - 0,7 kg

Rmutování

55 °C - 0 minut
67 °C - 45 minut
72 °C - 10 minut
76 °C - 10 minut

Chmelovar - 60 minut

Laktóza - 10 minut - 1 730 g

Whirpool - 20 minut @ 80°C

Sabro - 200 g

Kvašení

Lallemand Verdant IPA - 20 °C. 
Aromazyme - čajová lžička při zakvášení
Pražené kokosové slupky - 188 g - poslední 4 dny (včetně cold crashe)
Cryo Sabro - 300 g - 2 dny během cold crashe





Populární příspěvky z tohoto blogu

Nejlepší várky roku 2025

Nebulla (New England IPA)

Jak na úpravu receptu pro svoji varnu