St. Peter (Skoro-nealko IPA)
Osmý pokus o nealko pivo. Tentokrát jsem zákonnou hranici pro nealko přesáhl poměrně výrazně, ale furt jsem do 1%, což je fajn.
Ale, tyvole, jo! Po šesti kalamitách a jednom "docela špatném" to napoosmé konečně vyšlo! Jasné, ještě je co ladit. Ale je to normální docela fajn nealko pivo. Mladinová pachuť, která provází většinu řemeslných nealko piv, tam trochu je, ale jen velmi malinko (řekl bych, že Zichovec, Nachmelená opice nebo třeba Vik ji mají víc). Chmelové vůně by mohlo být víc (mířil jsem stylisticky na IPA a chmelil jsem jen Citrou včetně dry hopu), ale taky tam něco je.
Největší slabinou zůstává příliš velká sladkost. Přidal jsem karamelový slad Caramalt (nejsvětlejší Crystal), který úspěšně pomáhá skrýt onu mladinovou pachuť, ale potřebovalo by to ještě vyvážit vyšší hořkostí. Přece jen FG je 1,031, což je potřeba nachmelit trochu výrazněji. Tak snad napodeváté. Tentokrát jsem experimentoval s tím, kam až dotáhnu OG, abych se zhruba do toho 1% alk. vlezl, ale na příště to vidím spíš tak, že uberu OG i FG, ale byla pocitová sladkost nižší a tělo lehčí. Možná by pomohl i vyváženější vodní profil. Bál jsem se slabého těla, tak jsem to nabušil chloridy. Těla je tam ale až až. Každopádně k fakt dobrému nealko pivu chybí už jen detaily.
Pivo je dobré, alkohol ne! Nealko pivu zdar!
Recept
Voda
Sypání
Caramalt - 0,5 kg