Don't Let Me Down (Bitter)
Bitter (nebo také English Pale Ale) - nejběžnější konzumní pivo v Anglii. Pil jsem ho možná 3x a nikdy mi moc nechutnalo. Je tedy naprosto rozumné jej uvařit přes 40 litrů, žejo?
Ne, teď vážně. Naposledy jsem pil Bitter zhruba před třemi lety a od té doby se mi paleta oblíbených pivních stylů velmi rozšířila. Když jsem tedy na blogu Martina Březy našel recept na jeho Bitter s názvem Don't Let Me Down, měl jsem pocit, že dozrál čas a už mi to chutnat bude.
Trefil jsem se tak napůl. Určitě to není nepříjemné pití. Ale velký fanoušek tohoto stylu asi pořád nejsem. Zatím jsem měl tedy dvě piva. Třeba se do toho v následujících měsících zamiluju víc.
Jaké to tedy je? Martin na svém blogu psal věci jako "zemitě nahořklá karamelová sušenka", "silně kalné s temně oranžovou barvou" a "žádný lamač dívčích srdcí". To všechno určitě platí i o mém provedení jeho receptu. Jedním slovem bych řekl, že to pivo je "drsňák". Hrany jsou neuhlazené a škrábou. Potkává se tu velmi plné tělo s opravdu výraznou hořkostí. V chuti jsou (kromě hořkosti) tóny karamelu a ve vůni jsou (pro tenhle žánr typické) kvasnicové estery, které vytváří mírně ovocnou vůni. Zrovna estery jsou u většiny pivních stylů brány jako chyba, ale u Bitteru by naopak být měly. A já jsem si je jako chybu v mysli uložil a teď mám asi trochu problém je přijmout jako žádanou součást piva.
Měl jsem zároveň i podezřele nízké prokvašení. Je možné, že to nějaké nepříjemné chuti taky přispívá. Určitě bych to ocenil lehčí. Zároveň si ale nejsem vědom žádné chyby, která by to měla způsobit. Takže si nejsem jistý, jestli jsem něco pokazil, nebo prostě jen to složení sladů, výběr kvasnic a rmutovací schéma k takovémuto nízkému prokvašení vedou. Martin měl prokvašení výrazně vyšší, ale použil jiné kvasnice.
No zkrátka, budu si na to pivo muset ještě trochu zvyknout. Ale není to pokažené. Jen si prostě na nic nehraje a nesnaží se člověku na první dobrou zalíbit. Ale sám jsem si všiml, že druhá sklenice už mi chutnala mnohem víc než první. A u nás na severovýchodní Moravě, kde spousta lidí u piva vyhledává velmi vysokou hořkost, si mezi návštěvami své fanoušky určitě najde. O tom nepochybuju. Když mám nějaké pivo hořčí, než bych si sám přál, tak např. už předem vím, že pro mého tchána to bude favorit z celé mé nabídky. Zároveň mám dojem, že zrovna u tohodle piva je obrovský potenciál pro růst během zrání. Uvidíme, s čím překvapí. S ohledem na uvařené množství si jsem jist, že tohle doma pár měsíců určitě ještě bude.
No zkrátka, budu si na to pivo muset ještě trochu zvyknout. Ale není to pokažené. Jen si prostě na nic nehraje a nesnaží se člověku na první dobrou zalíbit. Ale sám jsem si všiml, že druhá sklenice už mi chutnala mnohem víc než první. A u nás na severovýchodní Moravě, kde spousta lidí u piva vyhledává velmi vysokou hořkost, si mezi návštěvami své fanoušky určitě najde. O tom nepochybuju. Když mám nějaké pivo hořčí, než bych si sám přál, tak např. už předem vím, že pro mého tchána to bude favorit z celé mé nabídky. Zároveň mám dojem, že zrovna u tohodle piva je obrovský potenciál pro růst během zrání. Uvidíme, s čím překvapí. S ohledem na uvařené množství si jsem jist, že tohle doma pár měsíců určitě ještě bude.
Myslím, že tohle nebude pivo, po kterém sahnu, když si budu chtít dát jedno na chuť. Stejně tak si ale umím představit, že by mohlo být fajn při nějakém delším večeru s návštěvou, kdy jich člověk vypije víc. V takové situaci by mohlo fungovat jako super neutralizační pivo, které člověka, když už mu začnou chutě různých piv splývat, dostane do úplně jiného světa. A to je konečně důvod, proč držím doma 5-9 různých piv naráz. Aby byla pestrost. A nic jako tenhle Bitter jsem teď v nabídce určitě neměl.
Tož teda Cheers!
Vývoj chuti
2 měsíce
Čím déle to mám doma, tím raději to pivo mám. Nemyslím si ale, že by nějak výrazně zrálo. Spíš já jsem překonal prvotní chuťový šok, zvykl jsem si na onu komplexnost a drsnost chuti a začínám si ho dávat čím dál častěji.
3 měsíce
Není to pivo pro každou příležitost, ale občas se vyloženě hodí. Například včera ke grilovanému masu. Nebo před měsícem k játrům na cibulce. Jen je potřeba si na tu chuť prostě zvyknout. Není to pro našince běžná věc. Asi to nebudu vařit často. Ale má to své momenty, kdy zazáří. Většinou teda k nějakému jídlu.
3 měsíce
Už si ho dávám velice rád! Nejen k jídlu. S příchodem teplého počasí, s vyzrálostí piva, ale hlavně asi s mou adaptací na nový (zprvu mírně šokující) pivní styl začínám přemýšlet nad druhou várkou. Ne nadarmo se říká, že Bitter si člověk nezamiluje napoprvé.
Recept
Autor receptu: Martin Březa
Naspílaná mladina 45 l
OG 1,056 (13,8°P)
FG 1,022
ABV 4,5 %
IBU 39
Voda
Cl 50 | SO4 110
Sypání
Maris Otter - 9,7 kg
Crystal T50 - 0,3 kg
Extra Dark Crystal - 0,3 kgCrystal T50 - 0,3 kg
Rmutování
66,7 °C - 60 minut
75,6 °C - 10 minut
Chmelovar - 60 minut
Challenger - 60 minut - 60 g
Challenger - 25 minut - 40 g
East Kent Goldings - 25 minut - 40 gEast Kent Goldings - 5 minut - 60 g
Kvašení
Lallemand Windsor - 3 bal. - 20 °C